Wierzba wypuści nawet spośród patyka pędu.

Wierzba urośnie nawet z kawałka pędu.

Mając na uwadze ten fakt, powinniśmy z niej zaprojektować niebezprecedensowe modele płotów. Ze względu na to nasze ogrodzenie pozyska rzadki charakter oraz będzie się promować spośród ogrodzeń w okolicy.

Rosnące na działkach i grząskich bagnach wierzby od antycznych czasów zagościły w krajowych skwerach. Polubiliśmy je poprzez naturę i charakterystyczne kotki. Nie są kłopotliwe, wymagają jedynie multum wilgoci oraz nieco światła. Zadowolą się niemal każdą ziemią.


Malutko krzewów wydoła także równie prędko pobudzać utracone odrosty i odrośle. Wierzby nadzwyczaj łatwo odtwarzają również osobisty system korzeni. Wystarczy, że ucięty albo nawet uszkodzony pęd zagłębiony w dżdżystej ziemi po kilku tygodniach ukorzeni się oraz poda początek następnej roślinie. Pewna osoba wpadła na pomysł, ażeby spośród wierzb produkować zaplatane sztachety ogrodzeniowe czy też płotki zaciemnione liśćmi. Zapewne powinno się mieć tak fikuśnego ogrodzenie. Najakuratniej do stworzenia takiego parkanu wykorzystać poniższe modele wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), wskazywana konopianką, oraz jej rozliczne mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba fioletowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te warianty wierzby na ogrodzenia mają kilka bliźniaczych własności:

rodzą proste, długie oraz ogromnie gibkie pędy – z racji tej można bez trudu kształtować formę ogrodzenia;
migiem odrastają po obcięciu- w krótkim okresie zdołamy wypleść całe przęsło na ogrodzenie;
wyjątkowo łatwo się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej kompetencji do montażu takiego płotu z wierzby.

Kiedy posiadamy już projekt na formę ogrodzenia, musimy zakupić adekwatne wierzbowe odnogi na płot. Niestety, wytrzaśnięcie ich w warunkach zwyczajnych jest problematyczne, jako że dziko wzrastające krzaki sporadycznie wypuszczają niezmiernie długie oraz proste pędy. Najprawidłowiej jest zaprojektować własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na skutek będzie należało zaczekać parę lat.

W celu założenia plantacji wierzby na płot wytypujmy po pierwsze lokalizację w ogrodzie, odrobinę przez nas nawiedzane a także w żadnym wypadku zauważalne.Wiosenką, w marcu lub w kwietniu, posadźmy w ową stronę sadzonki, z których wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jako flanc użyjmy zdrewniałe wierzbowe roczne pędy długości 25-30 cm, jakie możemy zdobyć z dziko rosnących roślin. Nim zasadzimy powinno się je namoczyć na 24 h w wodzie, ażeby się poprawnie napiły, po czym wkopać w ziemię, właściwie żeby wystawał tylko ostatni pączek. Musimy pamiętać, iż rośliny ekspresowo się gęstnieją, w takim razie powinny dojrzewać w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok bądź dwa upoważniamy roślinom swobodnie stawać się, po czym ścinamy je| na wielkość ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą silne, proste pędy, jakich wiosenką kolejnego roku zdołamy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne pędy okazjonalnie przewyższają 2m, toteż na dłuższe musimy poczekać choć jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny osiągniemy od kilku aż do kilkunastu gałązek, które wolno zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s